Co jsou keloidní a hypertrofické jizvy?
Keloidní a hypertrofické jizvy jsou obvyklé silné, vystouplé, neatraktivní masy kolagenu v místech, kde došlo k poranění kůže. Mohou vypadat různě: jako dlouhé zatvrdlé výčnělky, vyvýšené plošky s nepřiměřeným zabarvením.
Jak keloidní a hypertrofické jizvy vznikají?
Oba typy jizev vznikají během hojení ran. V běžné ráně se metabolické procesy vrátí do normálu po 6-8 týdnech po zranění či chirurgickém zákroku. V ráně zkolabuje produkce kolagenu. Postupem času se síla jizvy zvětšuje, ale v průběhu měsíců dochází jejímu ztenčování. Pokud během hojení dojde k nerovnováze mezi produkcí a spotřebou kolagenu, jizva se může rozšířit, vystoupit a stát se tak keloidem nebo hypertrofickou jizvou.
Správné ošetřování během hojení je tou nejlepší prevencí před vznikem hypertrofický jizev a keloidů.
Jaký je rozdíl mezi keloidní a hypertrofickou jizvou?
Rozdíl mezi těmito typy jizev nemusí být zřejmý. Spojuje je nadměrné množství vaziva, chovají se ale jinak. Například hypertrofická jizva vzniká brzy po poranění kůže, zatímco keloidy se nemusí objevit až rok po zranění. Struktura tkáně je rovněž rozdílná. V případě keloidů se tvorba vaziva šíří i do zdravé tkáně, na druhou stranu u hypertrofických jizev zůstává v původním rozmezí zranění a okolní tkáň není nijak ovlivněna.
Lze vzniku keloidných a hypertrofických jizev předcházet?
Faktem je, že použití silikonových gelů v přípravcích pro ošetření jizev je jednou z mála ověřených metod, které pomáhají předcházet vzniku keloidních a hypetrofických jizev. Pokud na základě předchozích zkušeností či predispozic víte, že vznik jizev vám hrozí, můžete preventivně podstoupit ošetření. Lékaře o svém zdravotním stavu před každým zákrokem informujte.
Uvědomte si, že pokud půjdete na piercing, tetování, nebo se zraníte, hypertrofická či keloidní jizva se s velkou pravděpodobností utvoří. Produkty Biodermis jsou navrženy tak, aby napomohly k prevenci vzniku jizev, jakmile se vaše pokožka zcela uzdraví.
Jsou keloidy lokální záležitostí nebo se mohou utvářet kdekoli?
Keloidy jsou zapřičiněny zvýšeným obsahem vaziva v místě poranění. Mohou se tvořit kdekoli na těle, i když na horní částí hrudníku, ramenech a horní partii zad se vyskytují častěji. po poranění kůže tělo začne produkovat kožní buňky a buňky pojivových tkání (fibroblasty). Když je buněk nadbytek, může se začít tvořit keloidní nebo hypertrofická jizva.
Jakým nejlepším způsobem lze podpořit hojení buněk?
Léčivý proces keloidních a hypertrofických jizev ovlivňuje celá řada zálěžitostí včetně souhry funkcí jednotlivých buněk pod povrchem kůže, reakce organismu na fyzickou újmu a rozsah změny vnější vrstvy kůže.
Použití silikonových gelů v přípravcích pro ošetření jizev je jednou z mála ověřených metod, které pomáhají předcházet vzniku keloidních a hypetrofických jizev.